U lica Poznańska to obecnie jedna z najpiękniejszych ulic Warszawy. Systematycznie remontowana – w ciągu kilku ostatnich lat przeszła całkowitą metamorfozę. Renowacja zabytkowych kamienic przewróciła jej dawny, przedwojenny blask i sprawiła, że ulica przeobraziła się w modne zagłębie klimatycznych knajpek, restauracji i luksusowych hoteli.
Nazwa ulicy ma rodowód patriotyczny. Zaraz po odzyskaniu w 1918 roku niepodległości warszawiacy przemianowali niektóre stołeczne ulice, aby podkreślić polskość ziem jeszcze niedawno należących do trzech różnych zaborów. Między innymi zmieniono nazwę odcinka ulicy Wielkiej – na Poznańską i Lwowską.
W Większość tutejszych kamienic pochodzi z końca XIX i początku XX wieku. O każdej z nich można opowiedzieć wiele ciekawych historii, np. pod numerem 15 czasie powstania warszawskiego działała Stacja Nadawcza Armii Krajowej „Błyskawica”, numer 21 to pierwszy murowany dom przy obecnej ulicy Poznańskiej, a pod numerem 37 mieszkał Miron Białoszewski. Natomiast w kamienicy pod numerem 13 do 1939 roku mieścił się XI komisariat Policji Państwowej.
Obecnie ulica Poznańska odzyskała świetność nawiązując do tradycji dawnej Warszawy, a modernizacja kamienicy pod numerem 13 doskonale wpisuje się w odświeżony wizerunek ulicy.
D wie nowe kondygnacje tworzą schodkową zabudowę wycofanych frontów z rozległymi tarasami od strony ulicy. Układ ten nawiązuje do trendu popularnego w architekturze Śródmieścia w latach 30. Przed wojną nadbudowy – wznoszone z myślą o pozyskaniu przestrzeni dla nowoczesnych, przestronnych penthouse’ów – projektowano schodkowo, tak aby nie zacieniać wąskich ulic centrum.
Z Zabytkowy prześwit bramny został odrestaurowany z użyciem technik konserwatorskich wraz z odtworzeniem historycznego detalu architektonicznego. Charakterystyczne sklepienia żaglowe podtrzymywane przez ozdobne pilastry podkreślają oryginalny charakter przejazdu. Dodatkowo, w trakcie prac remontowych pod warstwami farby zostało odkryte oryginalne malarstwo ścienne. Freski zostały poddane konserwacji, a brakujące fragmenty – odtworzone.
D zięki starannej pracy naszego zespołu udało się odrestaurować żeliwne części balustrad, wykonane przez znanych warszawskich rzemieślników i metalurgów końca stulecia. Ich projekty trafiały do katalogów detali dekoracyjnych, dzięki czemu na terenie Śródmieścia do dziś zachowało się wiele podobnych elementów.